Rekordně dlouhá doba stavebního řízení v ČR
Ve vyřizování stavebního povolení klesla Česká republika meziročně ze 156. místa na 157. příčku mezi 190 porovnávanými zeměmi. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka (SB). (Zdroj: Advokátní deník, 30.10.) Situaci by měl vyřešit nový stavební zákon, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a od minulého týdne je v mezirezortním […]
Ve vyřizování stavebního povolení klesla Česká republika meziročně ze 156. místa na 157. příčku mezi 190 porovnávanými zeměmi. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka (SB). (Zdroj: Advokátní deník, 30.10.)
Situaci by měl vyřešit nový stavební zákon, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a od minulého týdne je v mezirezortním připomínkovém řízení. Novela má v budoucnu urychlit a zjednodušit povolování staveb.
Věcný návrh zákona v červnu schválila vláda a měl by platit od roku 2021. Návrh počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. To by měl zaštiťovat jeden státní stavební úřad.
Jak jsme již několikrát upozorňovali, tato dlouhá doba stavebního řízení patří jednoznačně mezi faktory ovlivňující ceny nájemního bydlení, spolu se zvyšující se daňovou zátěží. Více viz například ZDE