Regulace nájemného způsobuje pokřivení trhu s bydlením
Ekonomický magazín The Economist poukazuje na to, že nadměrná regulace realitního a stavebního trhu ve velkých městech je jednou z největších chyb ekonomické politiky naší doby. Přitom právě od regulace nájemného si někteří politici slibují vyřešení současné krize s bydlením, například v Oregonu, Kalifornii (růst nájemného je omezen na 5% ročně plus inflace), a nemusíme […]
Ekonomický magazín The Economist poukazuje na to, že nadměrná regulace realitního a stavebního trhu ve velkých městech je jednou z největších chyb ekonomické politiky naší doby. Přitom právě od regulace nájemného si někteří politici slibují vyřešení současné krize s bydlením, například v Oregonu, Kalifornii (růst nájemného je omezen na 5% ročně plus inflace), a nemusíme chodit ani tak daleko – v Berlíně (zastropování nájemného, o kterém jsme nedávno psali – zde) a i v dalších městech lze vidět podobné snahy.
Proč ale regulace nájemného podle renomovaného ekonomického týdeníku nemá šanci na úspěch? Tím, že zvýhodní jen určitou skupinu lidí, dojde k pokřivení realitního trhu, stejně jako tomu bylo za minulého režimu.
Inspirace – Patria Finance, 30.9.2019
Aby trh dobře fungoval, nesmí být ničím tak výrazně ovlivňován.
“Jen na málokterém trhu se nabídka a poptávka tak dobře porovnává jako na trhu nájemním, kde se denně střetává tisíce vzájemně si konkurujících subjektů nabízejících i poptávajících” – zmiňuje na svém blogu místopředseda OSMD Karel Polata.